‘Wij ronselen niet voor de KNVB’
DEN BOSCH – Alle kleine beetjes helpen. En dus is het glas voor André de Vaan niet half leeg, maar half vol. De nestor van de COVS, de overkoepelende organisatie van de regionale scheidsrechters, is blij dat er weer nieuwe aanwas aan lijkt te komen. “De eerste cursus is afgerond, we zijn weer 20 arbiters rijker.”
Dat het amateurvoetbal met een groot scheidsrechterstekort kampt, is inmiddels geen nieuws meer. In 2016 waren er nog zo’n 34.000 leidsmannen, nu zijn er daar nog een goede 30.000 van over. Het overgrote deel (ongeveer 27.000) fluit met regelmaat een wedstrijd van de eigen club en is dus verenigingsscheidsrechter. Zo’n 3.500 arbiters gaan wekelijks de sportparken af als neutrale ‘KNVB-scheidsrechter’. Met in totaal 32.000 wedstrijden per weekend is duidelijk dat we structureel vele honderden scheidsrechters tekort komt.
Fijne kneepjes
De Centrale Organisatie van Voetbal Scheidsrechters (COVS) van Den Bosch en omstreken besloot niet stil te blijven zitten. Aan het begin van het seizoen kwam er al een oproep en die zorgde ervoor dat er op korte termijn een cursus ‘Verenigingsscheidsrechter’ kon plaatsvinden. De afgelopen maanden leerden twintig (al dan niet beginnende) arbiters van verschillende verenigingen de fijne kneepjes van het scheidsrechtersvak. Er vonden, onder leiding van KNVB-docent Bjorn van Osch, vier cursusavonden plaats bij OJC Rosmalen – omdat die de helft van het aantal deelnemers afleverde. Tijdens en na wedstrijden kregen de scheidsrechters tips van een eigen begeleider.
“De cursisten hebben de cursus fanatiek en leergierig gevolgd”, zag De Vaan met eigen ogen. “Jammer dat we de laatste avond digitaal moesten houden, in verband met de coronamaatregelen, en we dus niet konden afsluiten met een groepsfoto. Maar de clubs uit de omgeving zijn weer 20 gediplomeerde scheidsrechters rijker.”
Niet wegtrekken
Natuurlijk hoopt de in maart 70-jarige – maar nog altijd in de 3e klasse actieve – Vlijmenaar dat er een paar arbiters doorstromen naar de A-categorie, zodat ze de eerste elftallen en hoogste jeugd- en reserveteams gaan fluiten. En dat ze lid worden van de COVS. “Zodra we onze activiteiten kunnen hervatten, nodigen we alle cursisten uit om aan een spelregelavond deel te komen nemen. Maar we willen ze zeker niet bij hun club wegtrekken. Wij steunen die juist in hun arbitragebeleid, met spelregelavonden en trainingen. Voor clubscheidsrechters houden we onze contributie bewust laag, momenteel 20 euro per jaar. We ronselen niet voor de KNVB, dat moet uit de mensen zelf komen. Degene die echt verder wil, doet dat toch. En daar kan de club dan trots op zijn.”
Nieuwe cursus
De regionale COVS heeft de smaak te pakken. De voorbereidingen voor een nieuwe cursus zijn alweer gestart. “Die hopen we, bij voldoende belangstelling, in het voorjaar te starten”, aldus De Vaan. “We hebben al diverse aanmeldingen binnen. De locatie van de cursus is nog niet bekend, maar verschillende clubs hebben al aangeboden het bij hen te laten plaatsvinden. Ze kunnen hun (nieuwe) scheidsrechters, die interesse hebben om meer te leren, opgeven via secretaris@covsdenbosch.nl.”